نقدی بر مصاحبه عراقچی

ساخت وبلاگ
چکیده : 🔴 نقدی بر مصاحبه عراقچی عراقچی پس از مدتها به تلویزیون آمد تا درباره وضعیت برجام سخن بگوید،اگرچه او ... با عنوان : نقدی بر مصاحبه عراقچی بخوانید :
🔴

عراقچی پس از مدتها به تلویزیون آمد تا درباره وضعیت برجام سخن بگوید،اگرچه او آمریکا و رفتارهایش را محکوم کرد اما به بخشهایی از صحبتهای او انتقادات جدی وارد است که بیان میگردد:

1️⃣یکی از اشتباهات عراقچی این است که میگوید ترامپ و کنگره آمریکا مدتهاست میکوشند تحریمها را بازگردانند ولی موفق نمیشوند و برجام توانسته در جبهه آمریکا و اروپا شکاف ایجاد کند اما نمیگوید نه تنها ترامپ و کنگره،بلکه حتی خود اوباما هم تحریمهای متعددی را به بهانه‌هایی غیر از هسته‌ای بر کشور تحمیل کردند و کوشیدند همان منافع اندک ایران هم دربرجام محقق نشود لذا شکاف مورد ادعای عراقچی وقتی میتوانست واقعی باشد که اروپاییها از تهدیدهای آمریکا حساب نبرند و به تعامل با ایران در حوزه‌های مختلف بپردازند نه این که در به حداقل رساندن منافع ایران از برجام با آمریکا همکاری کنند ولی در ظاهر مدعی مخالفت با آمریکا باشند! و جالب این است که آقای عراقچی هنوز با سهل‌اندیشی درباره توقعات خود از اروپا و وعده‌های سرخرمن‌شان صحبت میکند!

2️⃣عراقچی میگوید برجام اینقدر برای ایران خوب بوده است که آمریکا میخواهد آن را بهم بزند و قطعنامه۲۲۳۱ مانع آمریکا شده است! ولی موضوع چیز دیگری است،وقتی دولت ایران تعهداتش را نقداً انجام داده و نشان هم داده به دنبال اجرای برجام به هر قیمت و در هر شرایط است و آمریکا هم چون هنوز بسیاری از تعهداتش را در عمل انجام نداده است و میتواند با زیاده‌خواهی به دنبال کسب امتیاز بیشتر برود و آن چه که باعث شده است تا امروز آمریکاییها از مکانیزم برگشت‌پذیری برجام استفاده نکنند منافع برجام برای شان است که باعث شده تا ترامپ دچار طمع دائمی کردن برجام بشود و در این مسیر حاضر است نقش دیوانه‌ای را بازی کند که همه اطرفیانش وانمود میکنند جلوی او را بگیرند که برجام را پاره نکند و او نیز هر دفعه با کلی تهدید،منت و شرط به برجام ادامه میدهد در حالی که با همین شیوه باعث میشود ریسک تعامل با ایران این قدر افزایش یابد که هیچ شرکت خارجی دنبال توافق با ایران نباشد. در واقع ترامپ با همراهی کابینه،کنگره و اروپا هم برجام را حفظ میکند و هم سعی بر امتیازگیری بیشتر دارد و این اصلا به معنی آن نیست که برجام برای ما خیلی نفع داشته است کما این که خود اروپاییها معترف هستند برجام نتوانسته است منافع مورد توقع را به ایران برساند.

3️⃣عراقچی امکان جنگ زرگری بودن و بازی پلیس خوب و پلیس بد امریکا و اروپا را رد میکند و میگوید مگر ممکن است ترامپ حیثیت خود را یک سال اینجا بگذارد!در صورتی که اولاً ترامپ و آمریکا حیثتی ندارند که از دست بدهند؟! دقیقا به همان شکلی که از معاهده اقلیمی پاریس همچنین یونسکو خارج شدند میتوانستند از برجام هم خارج شوند! یا همانطوری که ترامپ از بسیاری از شعارهای انتخاباتی خود عقب‌نشینی کرد درباره شعارهایش علیه برجام هم میتوانست عقب‌نشینی کند که البته تا امروز کرده است! پس بازی پلیس خوب و بد را نباید منتفی دانست تنها به این دلیل که آمریکا مثلا برای حیثیت خود ارزش قائل است!آن هم آمریکایی که حمایت از تروریسم، مشارکت در کشتار مردم یمن، سوریه،افغانستان و عراق و ده‌ها سال استثمار،کودتا، دخالت،تاراج، شکنجه و جنگ را برخلاف حیثیت خود ندانسته است!

4️⃣یکی دیگر از ادعاهای عراقچی این است که میگوید پول نفت دارد بر میگردد در صورتی که همین اخیراً آقای نوبخت گفته بود دولت ارزی برای تزریق به بازار ندارد تا مانع افزایش قیمت ارز شود یا آقای ظریف گفته بود حتی یک حساب بانکی در انگلیس نمیتواند باز کند یا در مناظره‌های انتخاباتی در جایی که آقای رئیسی گفت شما پول نفت را نمیتوانید به داخل بیاورید آقای روحانی اعتراض کرد که آقای رئیسی مثال زد و گفت آیا میتوانید پول نفت را از هند بگیرید و بیاورید؟ که آقای روحانی جز سکوت جوابی نداشت که اینها اثبات میکند ادعاهای دولتمردان چه درباره آزادسازی پولهای ایران و چه درباره برگرداندن پول نفت نمیتواند حقیقت داشته باشد که شاید اگر حقیقت داشت دولت اینقدر حاضر به واردات کالاهایی نمیشد که در داخل کشور توان تولیدشان را داریم.

5️⃣آقای عراقچی گفت «طبق برجام آمریکا و اروپا حق ندارند هیچ یک از تحریمها دربرجام را به هر شکلی برگردانند ولی اضافه کردن اسامی به بهانه‌های حقوق بشری و موشکی و... لحاظ فنی و کارشناسی نقض برجام به حساب نمی‌آید» در حالی که اولا هم برخی از تحریمها مثل تحریم ایسا که تمام شده بود، برگشتند و ثانیاً وضع هرگونه تحریم جدید به هر بهانه‌ای براساس شروط ۹گانه رهبری در اجرای برجام که آقای روحانی نیز آنها را پذیرفته بود نقض برجام باید تلقی میشد و ثالثاً وقتی خود عراقچی میگوید تحریمها به بهانه‌های مختلف وضع میشود مضحک است که جدا دانستن تحریمهای هسته‌ای و غیرهسته‌ای در برجام را بپذیریم!

🖋نازکبین
📤 پاسخگویان
https://t.me/pasokhgoyan/9050


برچسب‌ها: نقد مصاحبه عراقچی, وعده های آمریکا, نابودی هسته ای, برجام بی فرجام پاسخگویان شبهات شایعات سوالات...
ما را در سایت پاسخگویان شبهات شایعات سوالات دنبال می کنید

نویسنده : بازدید : 4 تاريخ : يکشنبه 24 دی 1396 ساعت: 11:49