سوال: ولایت فقیه یعنی چی و چه اختیاراتی داره و اصلا چطور ولی فقیه رو نائب امام زمان میدونیم!؟

ساخت وبلاگ

آخرین مطالب

امکانات وب

👇درخواستی اعضای کانال👇

🔴سوال:
سلام، من دهه هفتادی هستم و مطالعات سیاسی و اعتقادی زیادی ندارم، لطفا اگر کمی در رابطه با " داره و اصلا چطور ولی فقیه رو نائب امام زمان میدونیم!؟. مرسی از لطف تون.

🔵پاسخ:
بحث بسیار مهم و پرچالش ولایت فقیه، ولایت فقیه از نظر اصطلاحی!؟

یعنی اختیارات ومسئولیت هایی که از طرف شرح مقدس به فقیه جامع الشرایط اعطا شده است.این اختیارات و مسئولیت و این جایگاه را ولایت فقیه می گویند که شامل..🔰🔰

بر تمامی امور ولایت بر فتوا دادن, ولایت برمباحث حکومتی و قضایی,امور حسبیه, اداره کشور و مواردی از این قبیل..👈 تمام موارد فوق مورد اجماع و اتفاق نظر علما می باشد الا میزان اختیارات ولی فقیه!

🗯 مثلا بعضی ها می گویند;
ولی فقیه فقط در مباحث قضایی می تواند حکومت بکند و اعمال نفوذ بکند.
💭 بعضی ها می گویند;
ولایت فقیه فقط بر مباحث اداره کشور می تواند حکومت بکند و دستور بدهد.

☝️به همین خاطر درمیزان اختیارات ولی فقیه یک سری اختلافات بین علما و مراجع از دیر باز بوده و الان هم است ،چیز خاصه ی نیست, چیزی که بگوییم خیلی حاد و پیچیده است..نه‼️اصل ولایت فقیه را همه قبول دارند فقط در حیطه ی اختیارات یک مقدار اختلاف نظرها وجود دارد.

🤔 چرا به ولی فقیه نائب امام زمان (ع) می گوییم⁉️ درصورتی که خود امام زمان (ع) به نائب چهارم خودش علی بن محمد سمری (در زمان غیبت صغری ) نامه نوشتند که جنابعالی تا6 روز دیگر از دنیا می روی و بعد از خودت جانشین تعیین نکن, من دیگر نائبی ندارم و دوران غیبت کبری من دارد فرا می رسد..

🔹ما دو نوع نائب داریم!؟
1_ نائب خاص 2_نائب عام.

نائب خاص 👈 آن 4 نفری بودند که در زمان غیبت صغری به دستور خود امام حسن عسکری(ع) یا خود امام زمان (ع)برای ارتباط با مردم, واسطه ای بین امام و مردم انتخاب شده بودند،چون خود امام این ها را انتخاب کرد شدند نائب خاص .

☝️ ولی در زمان غیبت کبری دیگر امام زمان (عج)شخص معرفی نکرد, فلانی تو جانشین و نائب من باش, ویژگی معرفی کرد و گفت هر کس این ویژگی ها را داشته باشد مردم از او اطاعت بکنند و چون ویژگی معرفی کرد و شخص معرفی نکرد ما ولی فقیه را نائب عام امام زمان (ع)می گوییم👈 درحقیقت تمامی مراجع نائب عام امام زمان (ع) هستند! ولی, ولی فقیه به صورت اخصتر و ویژه تر.

⚠️ این نکته را خوب توجه بفرمایید،
منظور ما این نیست که امام زمان (ع) نامه نوشت, آقای سید روح الله موسوی خمینی, آقای سید علی حسینی خامنه ای از این پس شما جانشین و نائب من هستید, نه..
اصلا چنین چیزی نیست⁉️

👌 آن کسانی هم که می گویند ولی فقیه هر لحظه با امام زمان(ع) ارتباط دارد و می بیند، حرف بیخودی است ،اصلا چنین چیزی نیست!!

💠 خود مقام معظم رهبری می گوید; هر وقت مشکلات حکومتی زیاد می شود من بچه های دفتر بیت را جمع می کنم و دست جمعی جمکران می رویم و تضرع و توسل می کنم👈 اگر قرار بود حضرت آقا هر لحظه با امام زمان (ع) در ارتباط باشد, چه نیاز بود جمکران برود.پس نائب خاص با نائب عام فرق دارد.

⏪ ما در زمان غیبت کبری هیچ نائب خاصی نداریم که از طرف خود حضرت نامه داشته باشد,حکم داشته باشد.

⏪ ولی فقیه چون ویژگی هایی که امام زمان (ع) معرفی کرده را دارداز این لحاظ نائب عام می گوییم.

⚠️ شاید سوال مهم برای همه شما پیش بیاید که منظور از ولایت مطلقه فقیه یعنی چه..⁉️ولایت فقیه مطلق اختیارات دارد,یعنی هر کاری دلش خواست می تواند بکند؟

در جواب می گوییم, نه ولایت بر قضا, ولایت بر فتوا, ولایت بر امورات جامعه, ولایت بر امورات حسبیه تمام این ها اگر جزء اختیارات ولایت فقیه باشد, به این ها ولایت مطلقه می گویند.

⏪ یعنی در تمام امورات جامعه و امورات دینی می تواند حکم و دستور بدهد ،والا به این منظور نیست که مطلق اختیارات را دارد هر کاری دلش خواست می تواند بکند.. نه...‼️

🔆 ولی فقیه درچهار چوب دین باید دستور بدهد یعنی هر کاری می کند هر دستوری می دهد باید در چهار چوب دین و قانون اساسی باشد.

⁉️ سوال می پرسند، فرق شاه با ولی فقیه در چیست؟ آن هم دستور می دهد می گویند! بله قربان, این هم دستور می گویند، بله قربان؟!

👈 فرق این است که شاه (کلا سلطان ها وپادشاهان )مجبور نیستند بر اساس قرآن وعترت و قانون اساسی دستور بدهند می تواند هر جور دلشان خواست فتوا بدهند .
مثلا رضاخان که کشف حجاب کرد, کجای قرآن و دین نوشته کشف حجاب بکنید؟ 👈 ولی، ولی فقیه باید تمام دستوراتش براساس قرآن و سنت باشد و به همین خاطر خیلی از اختیارات ولایت فقیه دل بخواهی نیست 👈 باید براساس قرآن و سنت این دستورات را بدهد ومنافع اسلام برایش مهم تر از منافع دوست و دشمن باشد،منافع اسلام مهم تر از هر چیز است.

🖋استاد عبادی
📤پاسخگویان
https://t.me/pasokhgoyan/9238

http://shayeaat.blogfa.com/post/1711


برچسب‌ها: مفهوم ولایت فقیه, اختیارات ولی فقیه, نائب امام زمان...
نویسنده : بازدید : 6 تاريخ : شنبه 30 دی 1396 ساعت: 11:58

close
تبلیغات در اینترنت