شبهه: چرا خداوند ابراهیم را مامور به سر بریدن فرزند کرد

تعرفه تبلیغات در سایت
عنوان عکس
عنوان عکس
عنوان عکس
عنوان عکس
عنوان عکس

آخرین مطالب

جستجوگر

یافته ها در جستجو

  امکانات وب

  برچسب ها

  ذبح اسماعیل. عدالت خدا

  🔴پرسش یا شبهه:

  ❔چرا خداوند ابراهیم را مامور به سر بریدن فرزند کرد ❕آیا چنین امری ظالمانه نبود که پدری را مامور به سر بریدن فرزند بیگناه کند ❕آیا این عمل با عدالت خداوند منافات ندارد ❕❕

  🔵پاسخ:

  👌یکی از شاخه های توحید خداوند ، توحید در مالکیت است .خداوند مالک حقیقی همه موجودات است و می تواند در جان و مال تمام انسان ها تصرف کند ،زیرا وقتی خالق همه اشیاء او است طبعا مالک همه اشیاء نیز ذات مقدس او است.
  📚تفسیر نمونه ج27 ص449

  🔶خداوند در آیات متعددی به این حقیقت اشاره کرده است و می فرماید:

  « هر چه در آسمانها و زمین است از اوست»
  🔷بقره116-255-284- ال عمران 109- 129- نسائ126-

  ❗️« مالکیت آسمانها و زمین و آنچه میان آن دو است از آن خداست»
  🔶مائده 17- انعام 12- توبه116

  ❕بر پایه همین مالکیت است که خداوند در هر روز جان هزاران انسان را بر اساس مصالح نزد خود می گیرد و کسی هم حق اعتراض به او را ندارد چرا که در مملوک خود تصرف می کند .

  ❕خداوند بر اساس همین مالکیت و بر اساس مصالح و حکمت هایی ابرهیم را مامور به کشتن فرزند میکند و چون این فرمان ، فرمانی از ناحیه مالک انسانها بوده است ، ابراهیم نیز ناگزیر از اطاعت کردن بود اگر چه امری که به ابراهیم شد یک امر امتحانی بود و در اوامر امتحانی اراده به اصل عمل تعلق نگرفته است بلکه هدف آن است که روشن شود شخص مورد آزمایش تا چه اندازه آمادگی اطاعت فرمان را دارد و این در جایی است که شخص مورد آزمایش از اسرار پشت پرده آگاه نباشد .
  📚تفسیر نمونه ج19 ص 121

  👌یکى از اسرار قربانی کردن در روز عید قربان نیز زنده کردن خاطره فداکارى بزرگ مرد الهى و قهرمان توحید، حضرت ابراهیم خلیل مى باشد

  🗯جریان فداکارى ابراهیم خلیل در این بود که خداوند براى تکمیل روح و روان و اثبات لیاقت و پایه فدا کارى وى به او دستور داد تا فرزند فوق العاده عزیز خود را در سرزمین «منا» در راه خدا قربانى نماید البتّه این فرمان جنبه آزمایشى داشت و براى اثبات شایستگى آن مرد الهى بود و لذا، هنگامى که وى آماده اطاعت گردید، دستور آمد که به جاى فرزند خویش، گوسفندى را ذبح نماید.

  🔶آمادگى و مهیّا گشتن وى براى اطاعت دستور خداوند ثابت کرد که روح اخلاص و اطاعت، روح جانبازى و فداکارى، در او آن چنان قوى و نیرومند است که مى تواند در پرتو ایمان، بر هر چیز حتّى بر عواطف و احساسات عمیق و ریشه دار پدرانه پیروز آید و براى یک هدف عالى و معنوى، از فرزند خویش بگذرد; اگر چه سرانجام فقط #گوسفندى ذبح کرد.

  🗯زائران خانه خدا با کشتن گوسفندى در سرزمین «منى» و دیگران با قربانی کردن خاطره اخلاص و قدرت ایمان و پایه فداکارى او را در دل ها زنده مى سازند و از این رهگذر به یکدیگر درس فداکارى و جانبازى مى آموزند و گویا عملا چنین مى گویند که مرد خدا کسى است که در راه خدا از همه چیز بگذرد - چنان که آن مرد بزرگ گذشت - این گوشه اى از اسرار قربانى روز «منى» است .
  📚پاسخ به پرسشهای مذهبی ، ص334


  🖋پرسمان اعتقادی
  📤پاسخگویان
  https://t.me/pasokhgoyan/9294


  برچسب‌ها: ذبح اسماعیل, عدالت خدا, ظلم خداوند, سر بریدن فرزند
  نویسنده : بازدید : 1 تاريخ : سه شنبه 3 بهمن 1396 ساعت: 4:26
  برچسب‌ها :
  اخبار و رسانه هاهنر و ادبیاترایانه و اینترنتعلم و فن آوریتجارت و اقتصاداندیشه و مذهبفوتو بلاگوبلاگ و وبلاگ نویسیفرهنگ و تاریخجامعه و سیاستورزشسرگرمی و طنزشخصیخانواده و زندگیسفر و توریسمفارسی زبان در دیگر کشورها