🔴شبهه: قدرت فساد می‌آورد و قدرت مطلقه، فساد مطلقه.

ساخت وبلاگ

آخرین مطالب

امکانات وب

🔴متن شبهه:

قدرت فساد می‌آورد و قدرت مطلقه، فساد مطلقه. این اصلی‌ست که دانش مدرن سیاست بر آن استوار است. اصلی بی‌چون و چرا که اثبات آن را تجربه‌ی زیستن در سایه‌ی حکومت‌های مطلقه به دوش می‌کشد. اندیشمندان سیاسی در غرب از چند قرن پیش به این سو به دنبال راه حلی برای حداقلی شدن فساد در قدرت بوده‌اند.
اما مشکل ما این است که در کشورمان تقسیم قدرت تزئینی‌ست. راس هرم قدرت دائم‌العمر بر کرسی نشسته و مدعی دفتر نمایندگی خدا بر روی زمین است و هیچ پاسخگویی هم به رسانه‌های آزاد و به مردم ندارد.

ما بر خلاف تجربه‌ی بشری، آمده‌ایم قدرت مطلق را در اختیار یک نفر گذاشته‌ایم و بعد حالا گلایه داریم که چرا این قدر فساد زیاد است! به قول ناصر خسرو: چون نیک نگاه کنیم پر خود را بر نوک این تیر می‌بینیم پس ز چه نالیم که از ما‌ست که بر ماست.
مشکل دستگاه فکری است. با اینکه فردوسی هزار سال پیش سروده: فریدون فرخ فرشته نبود/ ز مشک و ز عنبر سرشته نبود. یا مولانا که روانکاوی می‌کند:
نفس اژدرهاست او کی مرده است/ از غم بی‌آلتی افسرده است. حافظ شیراز‌نشین را چه کار می‌کنیم که هفتصد سال پیش به حکومت یک زاهد متعصب در شیراز طعنه می‌زند و ریاکار و محتسب‌اش می‌خواند و به مردم آزادی غربی! را توصیه می‌کند: مباش در پی آزار و هرچه خواهی کن.

#قدرت #مطلق #فساد #سیاست #حکومت #آزادی #سیاسی

🔵پاسخ شبهه:

1⃣ نویسنده مدعی است که هرم قدرت در ایران (حتی با وجود قوای سه گانه و نهادهای مردمسالار) تزئینی است و با آه سردی می گوید ما باید از کشورهای غربی الگو بگیریم. لازم است یادآور شویم که کشورهای زیادی در اروپا و غرب مدرن، هنوز دارای سیستم حکومتی پادشاهی هستند! مهد فلسفه سیاسی غرب و کشور فیلسوفانی مانند هابز، دارای ملکه اند که اختیارات زیادی دارد. کشورهایی چون انگلستان، کانادا، اسپانیا، استرالیا، سوئد، هلند و غیره دارای سیستم حکومتی مونارشی (تکسالاری) هستند. این مدل، خود به دو دسته ی سلطنتی مطلقه و سلطنتی مشروطه تقسیم میشود.
❓چرا روشنفکران ما هیچگاه از مدل حکومتی بریتانا سخن نمی گویند و همیشه «مرغ همسایه را غاز می پندارند»؟

2⃣ متن بالا با ظرافت، از مغالطه ی «مشترک لفظی» بهره گرفته است مثال: در باز است، باز پرنده است، در پرنده است.

می گوید:
«1.قدرت مطلقه، فسادآور است»
«2. حکومت جمهوری اسلامی ایران، مطلقه است» (اشاره به ولایت مطلقه فقیه)
«3. پس حکومت جمهوری اسلامی ایران، فسادآور است».
❗️در صورتی که باید توجه داشت که معنایِ واژه ی «مطلقه» در جمله ی شماره 1 با معنای واژه ی مطلقه در جمله ی شماره 2 یکی نیست! در جمله ی اول، مطلقه به معنای «دلبخواهی» است، در صورتی که در جمله ی شماره دو به این معنا نیست.
❗️توضیح اینکه «ولایت مطلقه فقیه» به معنای ولایت و حکومتِ فراقانونی و دلبخواهی نیست. در تاریخ فقه سیاسی شیعه، تقریباً همه فقیهان براین باورند که فقیهان دارای مسئولیت ها و اختیاراتی در اداره ی جامعه می باشند؛ اما اختلاف نظر، در مورد دایرهِ ی این اختیارات است که برخی آن را مقید به اموری چون قضاوت و امورِ حِسبه می دانند (ولایت مقیده فقیه) و دیدگاهی دیگر، آن را مطلق (یعنی غیرمقیّد) می داند که تمام مسائل مربوط به تشکیل حکومت را شامل است. (ولایت مطلقه فقیه)

❗️نظریه «ولایت مطلقه ی فقیه» هیچ گاه اختیاراتِ فقیه را فراقانونی و دلبخواهی نمی داند و تمام قدرتِ فقیه، را در دایرهِ ی قوانین شرع محدود می کند. اساساً تقوا و عدالت و رعایت قوانین الهی از جمله شرایطی است که ولی فقیه باید آن را دارا باشد و در ادامه ی ولایتش نیز باید آنها را حفظ نماید.
پس «ولایت مطلقه فقیه» به معنای قدرتِ مطلق و دلبخواهی و فراقانونی نیست!

❗️برخلاف آنچه که نویسنده با واژگانی چون «قدرت مادام العمر»، «مدعی دفتر نمایندگی خدا بر روی زمین» و «عدم پاسخگویی به رسانه‌ها و به مردم» درصدد القای آن است، ولی فقیه قدرت مادام العمر ندارد و هرگاه از قوانین اسلامی تخطی نماید، توسط مجلس خبرگان عزل میشود؛ همانطور که ادعای دفتر نمایندگی خدا را ندارد و باید به مردم و قانون پاسخگو باشد.

3⃣ عجیب اینکه نویسنده در مورد حافظ می نگارد: «و به مردم آزادی غربی را توصیه می‌کند: مباش در پی آزار و هرچه خواهی کن».
باید گفت: اگر قدرتِ مطلق (و دلبخواهی) فسادآور است، از عبارتِ «هرچه خواهی کن» چگونه آزادی غربی و آزادی مطلق را نتیجه گرفتید؟ اگر قدرتِ مطلق در راس هرم جمهوری اسلامی بد است، طبعاً «آزادی مطلقِ غربی» هم بد است. در صورتی که منظور حافظ این است که هرکاری که عقلاً و شرعاً و قانوناً مُجاز است، می توانی انجام دهی!

✍ موسوی
🖋آنتی شبهه
📤پاسخگویان
https://t.me/pasokhgoyan/9444


برچسب‌ها: قدرت فساد می‌آورد, قدرت ولایت مطلقه, فساد ولایت مطلقه, ولایت مطلقه فقیه, قدرت حکومت اسلامی ...
نویسنده : بازدید : 6 تاريخ : جمعه 6 بهمن 1396 ساعت: 16:51

close
تبلیغات در اینترنت